Publicerad:
Världskonstnär på Smögen inför Island of Light

Smögen har nyligen haft besök av den internationellt hyllade digitala konstnären Miguel Chevalier, en av huvudprofilerna inför Island of Light Smögen som äger rum 4-13 september 2026.
Under sitt besök genomförde han en första rekognosering av platsen för att utveckla sitt kommande verk. Den bohuslänska skärgården – med klippor, hav och ljus – kommer att spela en central roll i installationen.
– Det är en unik plats där ljuset och tekniken samspelar med rummet, säger Miguel Chevalier.
– Syftet med mitt besök är att förstå miljön för att kunna arbeta vidare i ateljén i Paris.
Chevaliers konstnärskap kombinerar digital teknik, ljus och rörelse i storskaliga verk, och i Smögen utforskar han hur dessa element kan samverka med landskapet. Ambitionen är att skapa en platsspecifik installation som förstärker upplevelsen av miljön.
– Jag hoppas kunna skapa ett verk som väcker känslor hos publiken.
En levande scen för ljuskonst
Island of Light Smögen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. är en årlig ljusfestival, där konst, teknik och natur möts i Smögens unika kustmiljö. Under några dagar förvandlas ön till en levande scen för ljuskonst genom installationer av både svenska och internationella konstnärer. Festivalen har på kort tid etablerat sig som en av Sveriges mest uppmärksammade kulturhändelser och lockar besökare från hela landet och internationellt.